LeTrecia Gloster Principal
Robert Willoughby Assistant Principal
Lindsey McCormick Assistant Principal

Main Office
Marsha Hood Secretary
Robyn Ritter Principal's Secretary
Ann Ferkler Guidance
David Gibbons Guidance
Kia McKinney Guidance
Shane Hynson Guidance Secretary
Kristin Warnick Art
Roberta Bussey Computer Literacy
Tracey Hoff Computer Literacy
Karen Gianninoto ESOL
Kate Zedalis Exploratory Language
E.J. Oesterle Music/Band
Leroy Potter Music/Chorus
Jesse Michaluk Physical Education/ Health
Joseph Bildstein Physical Education/ Health
Erin Bonner Physical Education/Health
Kimberly Ballance Physical Education/Health

6th Grade
Robert Kelly Language Arts
Daniel Kotyk Language Arts
Kari Clow Language Arts
Antonio Angeloni Social Studies
Linda Echternach Social Studies
Connie Wolcott Social Studies
Rachel Shelly Science
Tammy Vansant Science
Constance Smith Math
Julie Pechin Math
Nancy Fearins Math
Sharon Conaway Math
Melissa Bradley Special Education
Tiffany Williams Special Education

7th Grade
Laura Breeding Language Arts
Amy Brown Language Arts
Robin Valliant Language Arts
Lisa Loudenslager Language Arts
Jeanne Wallace Geography
Amy Clough Science
Katie Southworth Geography
Gloria Nelligan Science
Emily Myers Math
Jennifer Greer Math
Dawn Turner Math
Nicole Alexander Math
Krista King-Bennett Special Education
Bonnie Blunt Special Education
Emily Warren Special Education

8th Grade
David Atchison Language Arts
Shawn Parks Language Arts
Cathy Spence Language Arts
Emily Spence Language Arts
Angela Shamp History
Tony Pennington Science
John Gulick Science
Kathryn Belmonte Math
Dave Melchior Math
Kay Butler Math
Bonnie Robbins Math
Michele Bennetta Special Education
Melissa Bradley Special Education
Andrea Saloka Special Education

 
Marcia Porter Media Specialist
Tom Ferkler Teacher Specialist (Language Arts)
John Austin Teacher Specialist (Math)
Cynthia Mathis Teacher Specialist (Special Education)
Monica Moore Teacher Specialist - Dropout Prevention
Denise Mead Speech Pathologist
Brandon White School Psychologist
Lisa Ball-Coleman Mental Health Specialist
Gail Whitehead CHIPS Secretary
Paula Miller ESOL Tutor/Aide
Rosalind Hoxter Permanent Substitute
Brenda Mathis Special Education
Deanna Good School Nurse
Debbie Marshall Health Room Assistant
Beverly Nemcek Technology Facilitator
Sharon Brown TAP Room Facilitator
Linda James Cafeteria Manager
Connie Baker Cafeteria Worker
Ann Hunter Cafeteria Worker
Vicky Brooks Cafeteria Worker
Elizabeth Alley Cafeteria Worker
Sheena Rhodes Cafeteria Worker
Bonnie Ferkler Cafeteria Worker
Nancy Mayer Cafeteria Worker
Tony Gianninoto Instructional Assistant
Tammy Bratton Instructional Assistant
Margaret Buyer Instructional Assistant
Arlene Dahmer Instructional Assistant
Linette Hopkins Instructional Assistant
Diana Little Instructional Assistant
Tammy Stivers Instructional Assistant
William Lake Head Custodian
Renee Baker Custodian
Ernest Downes Custodian
Katie Stanford Custodian
Ricky Chienault Custodian

410 Lockerman Street
Denton, MD
Phone: 410.479.2760 | Homework Hotline: 410.479.3276

© 2010 Lockerman Middle School - All Rights Reserved